top of page

🎯Jak przyciągnąć najlepszych pracowników z pomocą video?

Zdjęcie autora: Martyna GoździukMartyna Goździuk

Zaktualizowano: 7 dni temu

Przeglądając ostatnio dziesiątki ofert pracy w poszukiwaniu ciekawych materiałów video, mam krótki wniosek. Tylko garstka firm świadomie wykorzystuje filmy do pozyskania pracowników.


Wykorzystaj to!



W tym artykule pokażę Ci 6 pomysłów na video do wykorzystania w EB. Takie materiały wesprą Wasze działania rekrutacyjne, sprawią, że ścieżka kandydata będzie ciekawsza i zachęcą do wysłania CV właśnie do Twojej firmy.


1 – Pokaż kim jesteście


Zacznij od filmu employer brandingowego. Taki film ma pomóc zbudować zaufanie do firmy jako pracodawcy. Umieszczany często przy ofercie film wizerunkowy niewiele mówi o tym jak u Was pracuje. Osobiście jestem zwolenniczą autentycznej formy, wręcz dokumentalnej, nie granej przez aktorów, pokazującej jacy jesteście naprawdę.


Gdzie go umieścić:


  • strona internetowa - zakładka "Kariera"

  • profil pracodawcy na serwisach z ofertami pracy

  • oferta pracy, targi pracy - ekran

  • kanały social media


Mbank postanowił pokazać swoich pracowników odpowiadających na różne mity związane z pracą w banku. Podoba mi się lekka, autentyczna forma przekazu.



2 – Wirtualny spacer


Dziś, w dobie pracy zdalnej i hybrydowej, kiedy rekrutacja często odbywa się online, kandydat nie ma okazji zobaczyć biura i przyszłego zespołu. Taki spacer video z przewodnikiem pomoże mu zdecydować, czy jest to miejsce, w którym chciałby pracować.


Nowojorska firma z branży nieruchmości zaszalała i stworzyła materiał, który zarówno działa jako element kampanii brandingowej, pozycjonując firmę jako gracza rewolucjonizującego branżę. Przy okazji świetnie działa jako element employer brandingu, bo kto by nie chciał pracować w takich wnętrzach, z takim zespołem?


3 – Dzień z życia pracownika


Jeśli posiadasz grupę stanowisk, które są cyklicznie obsadzane, warto pokazać jak praca na takim stanowisku wygląda. Pomoże to kandydatowi zrozumieć czego od niego oczekujesz i czego się może spodziewać.


Dobrym pomysłem jest towarzyszenie z kamerą pracownikowi podczas typowego dnia pracy. Taka vlogowa forma jest bardzo przystępna i pozwala na zajrzenie za kulisy, zobaczenia jak praca wygląda naprawdę i z czym potencjalny pracownik będzie miał do czynienia.




4 – Kilka słów od kierownika


Chyba każdy szukający pracy chciałby wiedzieć kto będzie jego przyszłym szefem. Krótki film od kierownika opisujący kogo szuka, co fajnego będziecie razem robić i zaproszenie do aplikowania, to świetny sposób żeby wyróżnić ofertę w tłumie. Taki materiał świetnie nada się na publikację w mediach społecznościowych.


Świetnie wykorzystał to nasz klient DFM Polska. Szef działu nagrał krótki film opisujący czym zajmuje się firma, w jakim miejscu rozwoju się obecnie znajduje i kogo szuka. Jasno określił jakie doświadczenie musi posiadać kandydat, na jakich projektach będzie pracował oraz czego będą od niego oczekiwali klienci. Dzięki temu, obie strony mogą szybko sprawdzić czy do siebie pasują, a proces rekrutacyjny przebiegnie szybciej i sprawniej.

5 – Wstęp do rozmowy kwalifikacyjnej


Przygotuj pigułkę wiedzy o firmie i o pracy u Was, tak aby kandydat mógł się z tym zapoznać i był gotowy na zadawane przez Was pytania podczas rozmowy kwalifikacyjej.


Często czytam w postach a LinkedIn zarzut wobec kandydatów, którzy przychodzą nieprzygotowani na rozmowę pod kątem wiedzy o firmie. Uwierz mi, często z Waszej strony internetowej niewiele wynika jeśli nie jest się z branży. Żargon stosowany w tekstach jest nieprzyjazny i obcy dla potencjalnego pracownika. Dlatego czasem ciężko mu przez to przebrnąć, nawet jeśli jest zmotywowany.


Taki materiał kierowany bezpośrednio do potencjalnych pracowników, ze streszczeniem najważniejszych informacji byłby pomocny dla obu stron.


6 – Onboarding pracownika


Od dawna wiemy, że dobrze zrobiony onboarding mocno wpływa na odczucia nowego pracownika i jego decyzję o pozostaniu w firmie. Dlatego tak ważne jest, aby wesprzeć go w tym procesie i dać mu potrzebne informacje.


Jakie filmy pomogą w onboardingu:


  • powitanie - kilka słów od CEO

  • instrukcja jak będzie wyglądał pierwszy dzień

  • najczęściej zadawane pytania

  • wasza historia, kultura i wartości

  • wszelkie materiały szkoleniowe

  • instrukcja kadrowa i tutorial korzystania z systemu


Hubspot w pomysłowy sposób przedstawił swoją filozofię i kulturę, okraszając całość retro klimatem. Film ma 9 lat i nie stracił na aktualności.




Podsumowanie


Wykorzystanie video w procesie pozyskania najlepszych pracowników jest dziś potężnym narzędziem.


Każdy chce podejrzeć gdzie będzie pracował, jak będzie wyglądała jego praca, czy jego wartości i wartości firmy są tożsame. Szczególnie Ci najlepsi, oni wiedzą, że mają wybór i pójdą tam gdzie będą pasowali najlepiej. Film pomoże Ci ich przeciągnąć na swoją stronę i zachęcić do aplikacji. Jeśli dobrze zaprojektujesz ścieżkę, w głowie kandydata pojawi się myśl "Tak, chcę tam pracować"!


To jest Twój cel.


Pamiętaj, żyjemy w ekonomii doświadczeń. Jeśli chcesz być w niej konkurencyjny, spotkanie z Twoją firmą musi być wyjątkowe.


Porozmawiajmy o wykorzystaniu video w Twojej firmie ✉️martyna@vibrand.pl

Comments


bottom of page